Ukončenie PN a nástup do práce

Rok 2024

Po ukončení PN vás väčšinou čaká návrat do pôvodného zamestnania. Pri rozhodovaní o maródke má veľké kompetencie ošetrujúci lekár. Veľa vecí však môže ovplyvniť aj pacient. V tabuľke môžete zistiť viac o ukončení práceneschopnosti.

Otázka Odpoveď
Môže doktor ukončiť PN nasledujúci deň? Áno
Môže lekár ukončiť PN napríklad o 7 dní? Áno
Oplatí sa finančne ukončiť PN v piatok? Väčšinou nie
Oplatí sa finančne ukončiť PN v nedeľu? Väčšinou áno
Je možné ukončenie PN na vlastnú žiadosť? Áno/nie

Doktor má hlavné slovo, ale...

Niektorí pacienti si myslia, že po kontrole vášho zdravotného stavu okamžite nastupujete do práce. Iní zasa tvrdia, že ošetrujúci lekár vás môže pokojne poslať do práce o týždeň neskôr aj bez jeho ďalšej návštevy. To, ako sa rozhodne je na ňom. Z našich skúseností však vieme, že ukončenie PN a nástup do práce môže ovplyvniť do značnej miery aj pacient. Váš subjektívny pohľad na chorobu je veľmi dôležitý. Často sa aj stane, že sa lekár s vami dohodne na konkrétnom nástupne do zamestnania.

Ako je to s ukončením PN na vlastnú žiadosť?

Aj tu je dôležitý subjektívny názor pacienta. Ak sa aj napriek chorobe cítite dobre, lekár vám môže ukončiť PN na vlastnú žiadosť. Niekedy sa ale stane, že pri vašej diagnóze vám odmietne ukončiť maródku. Existujú však ľudia, ktorí do práce nastúpia aj keď to lekár neodporúča. Netreba však zabúdať na to, že zdravie máme len jedno.

Ktorý deň je najvýhodnejšie ukončiť PN?

Pokiaľ pracujete štandardne v pracovné dni – pondelok až piatok, z finančného hľadiska je najvýhodnejšie ukončiť pn-ku nedeľou. Zamestnávateľ alebo sociálna poisťovňa platí nemocenské za každý kalendárny deň. Ak si necháte zaplatiť sobotu a aj nedeľu, zmenu na výplatnej páske pocítite najmenej.

Ukončenie PN a nová PN

Najdlhšie môžete mať platenú práceneschopnosť 52 týždňov. Po tejto dobe už peniaze zo sociálnej poisťovne nezískate. Ak ukončíte PN po roku, nárok na novú PN-ku vznikne až po 26 odpracovaných týždňoch. V prípade nepriaznivého zdravotného stavu môžete požiadať o invalidný dôchodok.