PN vychádzky

Rok 2024

Množstvo pacientov nevie, aké má práva a povinnosti počas vychádzok pri PN-ke. Nárok na vychádzky počas PN nevzniká aicky a veľkú kompetenciu v tom má ošetrujúci lekár. Väčšina ľudí počas maródky hľadá odpovede na tieto otázky:

Čo by ste mali vedieť o vychádzkach počas PN:

Otázka Odpoveď
Ako dlho trvajú vychádzky? Najčastejšie 0, 4 alebo 24 hodín
Má dlhšia PN vplyv na dĺžku vychádzok? Väčšinou áno
Aká je pokuta za porušenie liečebného režimu? Zvyčajne do 100 €
Ako sa brániť ak vás kontrola nezastihne doma? Odkladajte bločky a potvrdenia

Pri klasickej chrípke väčšinou nárok na vychádzky nezískate

Najčastejšie ostávajú ľudia práceneschopní pri obyčajnom prechladnutí. Pri štandardnej chrípke dĺžka liečenia väčšinou nepresiahne 10 dní. Len výnimočne dostanete možnosť vychádzok počas prvej návštevy ošetrujúceho lekára. Budete musieť celý deň ostať doma. Ak by choroba trvala dlhšie, neskôr vám doktor môže povoliť 2 x 2 hodiny pobytu vonku.

Ako je to pri iných ochoreniach?

Zakázať alebo povoliť vychádzky na 4 hodiny je plne v kompetencii lekára. Sociálna poisťovňa rozhodnutie lekára rešpektuje a nemôže vám nárok na vychádzky zrušiť ani v roku 2024. Pri druhej návšteve lekára spravidla povolí pacientovi vychádzky v čase od 10:00 do 12:00 a od 14:00 do 16:00. Z našich skúseností vieme, že celodenné vychádzky počas PN bývajú len výnimočne. Najčastejšie je to pri diagnózach duševného charakteru.

Čo sa stane ak poruším liečebný režim?

Ak ste PN, mali by ste sa zdržiavať v mieste bydliska, ktoré uvediete svojmu lekárovi. V prípade, že tak neurobíte, hrozí vám nevyplatenie PN-ky alebo vás sociálna poisťovňa uzná za práceschopného a budete musieť nastúpiť do práce. Pokuta je vo väčšine prípadov do 100 €, ale môže to byť pre vás aj oveľa drahšie. Viac o kontrolách liečebného režimu sa dozviete kliknutím na túto vetu.

Ak vás kontrola nezastihne doma

V prípade, že vás kontrola nenájde doma, v schránke si nájdete oznámenie. Od sankcie vás môžu zachrániť aj objektívne dôvody. Návšteva lekára a následne aj lekárne. Nezabudnite si odložiť pokladničný blok alebo lekársku správu. Ak žijete v domácnosti sám, ospravedlnenie získate aj nákupom potravín v najbližšom obchode. Musíte to však preukázať pokladničným dokladom.